Šifra: 2620
Naziv Predmeta: Multirezistentne bakterije - izvorište, evolucija i metode detekcije
Studijski program: Molekularne bioznanosti
Modul: Biomedicina
Nositelj predmeta:

Izv.prof.dr.sc. Domagoj Drenjančević
Doc.dr.sc. Ivana Haršanji Drenjančević

Ustanova nositelja predmeta:

(DD) Medicinski fakultet, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku
(IHD) Klinički bolnički centar Osijek, Medicinski fakultet Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku

Suradnici – izvoditelji:

Dr.sc. Maja Bogdan, znanstveni suradnik

Status predmeta: Izborni kolegij
Godina u kojoj se predmet predaje: I. godina
Semestar u kojem se predmet predaje: II. semestar
Cilj predmeta:

Razumjeti princip prevencije i metode detekcije najčešćih multirezistentnih patogena kao i epidemiologiju te
spoznati ulogu zdravstvenih postupaka, skrbi, postupaka liječenja i dijagnostike kao i uloge bolničke okoline u širenju bolničkih infekcija.

Sadržaj predmeta:

Defincija, evolucija i izvorište multirezistentnih bakterija. Potrošnja antibiotika, selektivni pritisak antibiotika i razvoj rezistencije. Mehanizmi rezistencije bakterija na antibiotike. Rezervoari i širenje multirezistentnih bakterija. Primjena antibiotika u agrarnoj industiriji i proizvodnji hrane. ESCAPE bakterije. Multirezistentne Gram pozitivne bakterije uzročnici bolničkih infekcija: meticilin rezistentni Staphylococcus aureus (MRSA), rezistencija na vankomicin kod S. aureusa – vankomicin umjereno osjetljivi S. aureus (VISA) i vankomicin rezistentni S. aureus (VRSA), vankomicin rezistentni enterokoki VRE, rezistentni Streptocccus pneumoniae. Multirezistentne Gram negativne bakterije: enterobakterije koje produciraju beta-laktamaze proširenog spektra Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, anterobakterije koje produciraju karbapenemaze (CRE), multirezistentni nonfermentori Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii, Stenotrophomonas maltophilia. Rezistencija Gram negativnih bakterija na rezervne antibiotike – panrezistentne bakterije. Laboratorijska detekcija multirezistentnih bakterija.
Razvoj rezistencije bakterija u vanbolničkoj sredini. Praćenje rezistencije bakterija na antibiotike na razinama ustanove i države. Nacionalni program za kontrolu bakterija na antibiotike. Interdisciplinarna sekcija za kontrolu rezistencije bakterija na antibiotike (ISKRA). Rezistentne bakterije uzročnici izvanbolničkih infekcija: Streptococcus pneumoniae, izvanbolnički meticilin rezistentni Staphylococcus aureus (CA-MRSA) Salmonella, ESBL enterobakterije, Mycobacterium tuberculosis. Rezistencija bakterija na antibiotike koji se propisuju vanbolničkoj populaciji – rezistencija streptokoka na makrolide.
Sprječavanje infekcija uzrokovanih s multirezistentnim bakterijama. Mjere prevencije i nadzora nad infekcijama uzrokovanih rezistentnim bakterijama.

Ishodi učenja: kompetencije, znanje, vještine koje predmet razvija:

1. Objasniti patogenezu i detekciju multirezistentnih bakterija, njihovo izvorište i evoluciju.
2. Utvrditi najučestalije multirezistentne bakterije MRSA,VRE, ESBL bakterije i nonfermentore.
3. Predložiti načine sprečavanja bolničkih infekcija.
4. Analizirati princip dijagnostike infekcija uzrokovanih multirezistentnim bakterijama, prevencije i nadzora nad širenjem bakterijske rezistencije.
5. Preispitati primjenu laboratorijskih metoda detekcije multirezistentnih bakterija u biomedicinskim istraživanjima u području mikrobiologije i infektivnih bolesti.

ECTS bodovi 4
Predavanja 15
Seminari (IS) 5
Vježbe (E) 0
Ukupno 20
Način izvođenja nastave i usvajanja znanja:

Pohađanje nastave i aktivno sudjelovanje na seminarima.

Način izvođenja nastave i usvajanja znanja: (napomene)
Praćenje i ocjenjivanje studenata (označiti masnim tiskom samo relevantne kategorije) Pohađanje nastave, Aktivnosti u nastavi, Obvezan seminarski rad
Način ocjenjivanja: Usmeni ispit, Esej/Seminar
Obvezna literatura:

1. Bacterial Resistance to Antimicrobials, 2nd edition. Lewis K, Salyers AA, Taber HW Richard GW, editors. CRC Press, Taylor and Francis Group, Boca Raton: 2008.
2. Nikaido H. Multidrug resistance in bacteria. Annu Rev Biochem 2009;78:119-46.
3. Aminov RI, Mackie RI. Evolution and ecology of antibiotic resistance genes. FEMS Microbiol Lett 2007;271:147-61.
4. Magiorakos AP1, Srinivasan A, Carey RB, Carmeli Y, Falagas ME, Giske CG et al. Multidrug-resistant, extensively drug-resistant and pandrug-resistant bacteria: an international expert proposal for interim standard definitions for acquired resistance. Clin Microbiol Infect 2012;18:268-81.
5. Boucher HW, Talbot GH, Bradley JS, Edwards JE, Gilbert D et al. Bad bugs, no drugs: no ESKAPE! An update from the Infectious Diseases Society of America. Clin Infect Dis 2009;48:1-12.

Dopunska (preporučena) literatura:

1. Singh A, Goering RV, Simjee S, Foley SL, Zervos MJ. Application of molecular techniques to the study of hospital infection. Clin Microbiol Rev. 2006;19:512-30.
2. Antibiotic Resistance, Methods and Protocols. Stephen H. Gillespie, editor. Series: Methods in Molecular Biology, Vol. 48. Humana Press; New Jersey: 2001.
3. Mayhall G. (urednik): Hospital Epidemiology and Infection Control, 3. izdanje; Lippincott Williams&Wilkins, Philadelphia, 2004.
4. Management of Multiple Drug-Resistant Infections. Gillespie, SH editror. Humana Press: New Jersey, 2004.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe (evaluacija):

Uspješnost kolegija će evaluirati svake godine zajedničko stručno povjerenstvo Instituta Ruđer Bošković, Sveučilišta u Dubrovniku i Sveučilišta u Osijeku, a voditelji će putem ankete od polaznika dobiti informacije o primjerenosti programa i uspješnosti od strane voditeljstva.