Šifra: 2505

(HL) Filozofski fakultet, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku

Suradnici – izvoditelji:
Status predmeta: Izborni kolegij
Godina u kojoj se predmet predaje: I. godina
Semestar u kojem se predmet predaje: II. semestar
Cilj predmeta:

Spoznati mehanizme nastanka oksidativnog stresa na molekularnoj, subcelularnoj i celularnoj razini, te mehanizme uklanjanja čimbenika koji ga uzrokuju, s posebnim naglaskom na abiotske čimbenike okoliša.

Sadržaj predmeta:

Kisik i reaktivne kisikove jedinke. Oštećenja biomolekula i staničnih struktura u uvjetima oksidativnog stresa. Oksidansi i provođenje signala u stanici. Neenzimski antioksidansi: askorbinska kiselina, glutation, vitamin E, karotenoidi, fenoli. Antioksidativni enzimi: katalaza, peroksidaze, superoksid dismutaza, glutation reduktaza i monodehidroaskorbat reduktaza. Halliwell-Asada ciklus. Abiotski čimbenici oksidativnog stresa: sub- i supraoptimalne temperature, pristupačnost vode, zaslanjenost tla, deficit i suficit hraniva, kontaminacija tla teškim metalima.

Ishodi učenja: kompetencije, znanje, vještine koje predmet razvija:

1. Analizirati temeljne teorijske spoznaje iz biologije oksidativnog stresa.
2. Objasniti mehanizme tolerancije stresa kod biljaka.
3. Predvidjeti mehanizme nastanka i uklanjanja oksidativnog stresa s obzirom na pojedini abiotski čimbenik okoliša.
4. Procijeniti optimalne mehanizme nastanka i uklanjanja oksidativnog stresa s obzirom na međudjelovanje različitih abiotskih čimbenika okoliša.
5. Utvrditi suvremene instrumentalne tehnike koje se koriste u istraživanju stresa na biljkama.

ECTS bodovi 6
Predavanja 25
Seminari (IS) 5
Vježbe (E) 0
Ukupno 30
Način izvođenja nastave i usvajanja znanja:

Studenti su obavezni prisustvovati predavanjima ili konzultacijama, te pripremiti i izložiti seminarski rad

Način izvođenja nastave i usvajanja znanja: (napomene)
Praćenje i ocjenjivanje studenata (označiti masnim tiskom samo relevantne kategorije) Pohađanje nastave, Aktivnosti u nastavi, Obvezan seminarski rad
Način ocjenjivanja: Usmeni ispit, Esej/Seminar, Analiza objavljene publikacije, Projekt, 9
Obvezna literatura:

BUCHANAN, B., GRUISSEM, W., JONES, R. L., 2015: Biochemistry and Molecular Biology of Plants. 2nd ed., American Society of Plant Biologists, Wiley Blackwell.
HANCOCK, J. T., 2008: Redox-mediated Signal Transduction. Methods and Protocols. Humana Press.
SCHEEL, D., WASTERNACK, C., 2003: Plant Signal Transduction. Oxford University Press, New York.
TAIZ, L., ZEIGER, E. (2006): Plant Physiology. 4th Edition. Sinauer Associates, Inc.

Dopunska (preporučena) literatura:

BEGOVIĆ, LIDIJA; MLINARIĆ, SELMA; ANTUNOVIĆ DUNIĆ, JASENKA; KATANIĆ, ZORANA; LONČARIĆ, ZDENKO; LEPEDUŠ, HRVOJE; CESAR, VERA. Response of Lemna minor L. to short-term cobalt exposure: The effect on photosynthetic electron transport chain and induction of oxidative damage. Aquatic toxicology. (2016) ; 175; 117–126.
ANTUNOVIĆ DUNIĆ, JASENKA; LEPEDUŠ, HRVOJE; ŠIMIĆ, DOMAGOJ; LALIĆ, ALOJZIJE; MLINARIĆ, SELMA; KOVAČEVIĆ, JOSIP; CESAR, VERA. Physiological response to different irradiation regimes during barley seedlings growth followed by drought stress under non-photoinhibitory light. Journal of agricultural science. 7 (2015) , 6; 69-83.
ŠIMIĆ, DOMAGOJ; LEPEDUŠ, HRVOJE; JURKOVIĆ, VLATKA; ANTUNOVIĆ, JASENKA; CESAR, VERA. Quantitative genetic analysis of chlorophyll a fluorescence parameters in maize in the field environments. Journal of integrative plant biology. 56 (2014), 7; 695-708.
KOVAČEVIĆ, JOSIP; KOVAČEVIĆ, MAJA; CESAR, VERA; DREZNER, GEORG; LALIĆ, ALOJZIJE; LEPEDUŠ, HRVOJE; ZDUNIĆ, ZVONIMIR; JURKOVIĆ, ZORICA; DVOJKOVIĆ, KREŠIMIR; KATANIĆ, ZORANA; KOVAČEVIĆ, VLADO. Photosynthetic efficiency and quantitative reaction of bread winter wheat to mild short-term drought conditions. Turkish journal of agriculture and forestry. 37 (2013) ; 385-393.
RADIĆ, SANDRA; PEHAREC ŠTEFANIĆ, PETRA; LEPEDUŠ, HRVOJE; ROJE, VIBOR; PEVALEK-KOZLINA, BRANKA. Salt tolerance of Centaurea ragusina L. is associated with efficient osmotic adjustment and increased antioxidative capacity. Environmental and experimental botany. 87 (2013) ; 39-48.
LELJAK-LEVANIĆ, DUNJA; JEŽIĆ, MARIN; CESAR, VERA; LUDWIG-MÜLLER, JUTTA; LEPEDUŠ, HRVOJE; MLADINIĆ, MARIN; KATIĆ, MARIJA; ĆURKOVIĆ-PERICA, MIRNA. Biochemical and epigenetic changes in phytoplasma-recovered periwinkle after indole-3-butyric acid treatment. Journal of applied microbiology. 109 (2010) , 6; 2069-2078.
GILL, S.S., TUTEJA, N. (2010.): Reactive oxygen species and antioxidant machinery in abiotic stress tolerance in crop plants. Plant Physiology and Biochemistry. 48(12): 909-930.
KRANNER, I., BECKETT, R.P., MINIBAYEVA, F.V., SEAL, C.E. Tansley review: What is stress? Concepts, definitions and applications in seed science. New Phytologist 2010;188:655-673.
PUCIARIELLO, C., BANTI, V., PERATA, P. (2012.): ROS signaling as common element in low oxygen and heat stresses. Plant Physiology and Biochemistry. 59: 3-10.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe (evaluacija):

Uspješnost kolegija će evaluirati svake godine zajedničko stručno povjerenstvo Instituta Ruđer Bošković, Sveučilišta u Dubrovniku i Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku na temelju uspjeha na ispitu i anketa.